Víno jako investice – en primeur

O tom, že ve víně je pravda, o tom snad žádný konzument a milovník vína nemůže pochybovat. Ale o tom, že víně jsou i peníze, o tom se tak často nemluví, možná ani neví, přestože investice do vína jsou téměř sázkou na jistotu. Oproti jiným komoditám se totiž jedná o relativně jistou formou investování.

wine-money

Když se začnete zajímat o investice do vína, jistě první na co narazíte je nákup vína “en primeur”.

Systém nákupu en primeur spočívá v nákupu vín z Bordeaux ještě před jejich nalahvováním, tzn. ze sudu. Vinař dostane za svá vína zaplaceno dopředu a to až dva roky předtím, než je nalahvované víno uvolněno na trh. Klient získává za svou trpělivost a důvěru nižší cenu, než za jakou je víno následně uvedeno do prodeje. Převážná část velkých vín z Bordeaux se ke svým zákazníkům dostává právě touto cestou. Jako investor se tedy můžete dostat ke špičce vinařského světa za nejvýhodnější možné podmínky.

Jaké možnosti má zájemce při investování do vína?

Jako investor můžete investovat přímo do nákupu vína, konkrétních lahví. A to přes profesionály, kteří mají práva nakupovat v kampani en primeur. U nás se nákupem investičních vín dlouhodobě zabývá např. společnost Primeur Czech s.r.o. nebo Kupmeto CZ s.r.o.. Nebo můžete investovat do Investičního fondu jež vína nakupuje. U nás je zatím jediným fondem licencovaným Českou národní bankou fond Wine Investment Partners. Vzhledem k tomu, že Wine Investment Partners vlastní alokace, tedy přednostní nárok na nákup části produkce, u řady renomovaných vinařství z oblastí Bordeaux a Burgundska, může nakupovat investiční vína za aktuálně nejvýhodnější možné ceny na trhu.

Může být investor laik?

Jako investor nemusíte být velkým znalcem. Je třeba se ale obrátit na renomované experty či prodejce, kteří Vám s nákupem poradí. Ne všechna vína obchodovatelná touto formou jsou totiž vhodná k investování. U některých vinařství se může stát, že cena vína ze sklepa je stejná nebo nižší než při nákupu en primeur. Nebo naopak u velmi kvalitních ročníků se může stát, že nákupní cena je tak vysoká, že prostor pro investiční zhodnocení je zde nižší. Porada se znalcem je v tomto případě tedy nutnost. Volba vína je pak tou nejzajímavější částí a každoročním pocitem mravenčení a napětí. Ovšem kromě názoru odborníka je dobré nahlédnout i do hodnocení pár vinařských osobností světového formátu např. Roberta Parkera a jeho zástupců, redakce Wine Spectatoru nebo hodnocení Jeana-Marca Quarina a dalších. Dobré je sledovat i burzovní index Liv-ex 100 (Londýnská vinařská burza), který je nejsledovanějším benchmarkrem, který zachycuje vývoj cen celkem 100 druhů vín podle regionu a roku vinobraní. Sledovat můžete i širší index Liv-ex 500, který zahrnuje 500 vín nejen z Francie, ale např. i z Itálie (ale pouze 2% z nich), navíc zohledňuje i mladší ročníky.

Jaký je tedy postup?

“V první řadě se musíte poradit s profesionálem. Stanovit si cílovou výši investice a určit si časový horizont” říká Ing. Marek Hofta, předseda správní rady Wine Investment Partners.

Každý rok začátkem dubna, ve francouzském Bordeaux, pořádá Union des Grands Crus de Bordeaux velkou degustaci, na které mají registrovaní obchodníci z celého světa možnost ochutnat vína z předchozího ročníku, která zatím stále vyzrávají v dubových sudech jednotlivých chateaux. Poté začíná tradiční kampaň en Primeur. Postupně se uveřejňují ceny jednotlivých vín. Na základě degustací svých alokací u jednotlivých chateaux a samozřejmě podle svých finančních možností a představ, investoři vína nakoupí. Vše probíhá velmi rychle. Může být otázka jen několika hodin, kdy je víno k dispozici. Od prvního týdne hodnotí vína i novináři, píší se recenze a sbírají se první dojmy z ročníku.

edd5dea2-0069-11e6-a9b2-800cbf78bba6_1280x720

 

Dají se koupit investiční vína i mimo kampaň en primeur?

Vína můžete kupovat i mimo kampaň en primeur. Ale co se týče Bordeaux a Burgundska, lepší cenovou nabídku, než při nákupu vín en primeur, neseženete.

Markerů podle kterých se vybírají vína k investici je mnoho. Zkušený obchodník již dokáže odhadnout budoucí vývoj ceny u jednotlivých vín. “Pro náš fond jsme vybrali vína na něž vlastníme alokace (procentuální podíl produkce, na který získal obchodník přednostní nárok) a u nichž je optimální poměr ceny a kvality” říká Marek Hofta a dodává “ V našem portfoliu je takových vinařství momentálně asi 30”. Podle něj se můžete zaměřit i na jiné vinařské oblasti než jen na Bordeaux, i když tak propracovaný systém jako tady jinde nenajdete. Vína do kterých můžete investovat je opravdu hodně. Velmi zajímavá jsou i vína z Burgundska, nebo vybraná vinařství ze Champagne. Vína jsou vysoké kvality, pocházející z oblastí kontrolovaných apelačním systémem. Mají velký potenciál zrání na lahvi, jsou vyrobena v omezeném množství a existuje po nich poptávka na globálním sekundárním trhu s víny. Další část nákupů se realizuje na Londýnské burze investičních vín. V některých případech se dá nakoupit také prostřednictvím evropských specializovaných obchodníků s investičními víny.

MK-BG029_BORDEA_NS_20100914180910

Investice do českých a moravských vín nejsou podle Marka Hofty zajímavá. Avšak jistý způsob investování do vín nabízí vinařství Znovín Znojmo. Zakoupená vína nabízí k uložení do privátních boxů. Ta nejstarší u nich uložená jsou už z ročníku 1945.

Délka investice

Drobná nevýhoda u takto nakoupených vín je doba. Tento způsob investování je pro investory se středním a delším investičním cílem. Jelikož princip investice do vína spočívá v překonání doby, po kterou víno zraje v lahvích, dostatečný investiční horizont se považuje 5 let a více. Délka tohoto období se odvíjí od charakteru vína, nejčastěji se jedná o horizont 5 až 20 let, kdy je následně kupující ochoten zaplatit nejvyšší cenu, a vína odpovídají již zralému vínu s možností okamžité konzumace. Jaká je podle pana Marka Hofty minimální výše investice? “Minimální investice do fondu kvalifikovaných investorů je ze zákona 1 milion Kč”. S investicí do špičkových vín jsou spojené zejména náklady na jeho uskladnění, pojištění, přepravu a provize obchodníků s víny. Jednou z možností, jak tyto náklady minimalizovat, je investovat kolektivně prostřednictvím investičního fondu. Mimo fond, u jiných obchodníků-zprostředkovatelů, je však výše minimální investice samozřejmě mnohem nižší.

“V pětiletém investičním horizontu předpokládáme zhodnocení 6% p.a.”. upozorňuje Marek Hofta. Podle Wine Partners na základě indexu Londýnské burzy vín sledovaného od roku 1988 dosáhla investiční vína průměrného ročního zhodnocení 13,4%. Ovšem není výjimkou, že vybraná investiční vína dosáhnou zhodnocení v řádu desítek procent ročně. Pouze výjimečně u některých vín může cena zůstat stejná, avšak zřídka kdy nižší.

wine-futures-700x461

 

Vývoj ceny

Cena vína během celého období prochází několika fázemi. První výrazný nárůst přichází zhruba po dvou letech, kdy je víno nalahvováno a uvedeno na trh. V tuto dobu také investor poprvé uvidí svá vína. Velká část těchto vín se ke svým konečným zákazníkům dostává právě v této době. Roční produkce investičních vín v Bordeaux představuje cca 1,5 miliardy liber. Do ceny se promítají i hodnocení degustátorů a získaná ocenění na soutěžích.

Bordeaux-tasting--10005139

Další fází je pozvolný nárůst ceny do doby, kdy víno v lahvi dostatečně vyzraje tak, aby bylo vhodné k pití a tedy připravené k prodeji. Současně s vyzráváním vína nastupuje faktor snižující se nabídky konkrétních lahví na trhu. Cena roste rychleji, zejména v době, kdy klesne počet lahví pod tzv. hranici dostupnusti, což je zhruba deset tisíc lahví. Následuje výrazný vzestup, kde si cenu určuje prakticky majitel lahve na základě poptávky. V takovém případě lze nezřídka realizovat zisk i v násobku jeho původní ceny. Podle Marka Hofty je drobná nevýhoda právě v dlouhém časovém horizontu a v počáteční fázi menší likvidita a stále ještě rozdrobený trh. Ideální cena vína si tedy žádá svůj čas.

Oproti jiným komoditám má investování do vína dlouhodobou tradici. Produkce investičního vína ve Francii byla standartizována již v 2.polovině 19.století. Počátek rozvoje obchodního systému Chateau (výrobce) a négociant (obchodník v Bordeaux)-klient, dohledáme už ve 12.století v souvislosti s rozvojem prodeje bordeauxského vína do Anglie. I když k nám se pochopitelně dostal až po roce 1989, jedná se již o zralý, celosvětově respektovaný trh.

1855-Classification-Premiers-Crus1

 

Výhody a rizika

Investování do vína je téměř sázkou na jistotu. Množství vyprodukovaného vína je omezené a jedná se pokaždé o jedinečný produkt. Navíc při nákupu en primeur víme, že víno nezcestovalo půl světa a nebylo vystaveno extrémním výkyvům teplot. Víme, že bylo uloženo v ideálních podmínkách některého z certifikovaných skladů nebo přímo ve Vašem sklepě. Další výhoda je možnost rozhodnout o formátu-velikosti lahve, do které si víno necháte nalahvovat (např. magnum 1,5l nebo do menších 0,375l a pod.). Drobná nevýhoda je nemožnost osobní degustace vín před jejich nákupem. Víno en primeur si bohužel nemůžete jako laik koupit v Bordeaux sám. Získání alokace je výsledkem velmi obtížného a dlouhodobého procesu budování vztahu a důvěry s jednotlivými vinařstvími a jejich obchodními zastoupeními.

Tato nevýhoda se dá eliminovat osobním kontaktem s obchodníkem, který vína jezdí pravidelně degustovat a také zkušeností s jednotlivými chateau v minulosti, jelikož většina z nich si zachovává svůj styl.

Bordeaux-Negociant-300x254

Riziko může být také spojeno, jako u každého obchodu, s platbou předem. Je nutné vybrat si opravdu spolehlivou společnost, abyste se svých vín opravdu dočkali. V minulosti soudy ve Francii řešili několik podvodů, zejména společností prodávajících pouze přes internet bez osobního kontaktu. Starost může také nastat při prodeji těchto vín. O jejich prodeji nemusíte mít podle Marka Hofty rozhodnuto již na samém začátku. Ale je dobré mít rozmyšleno jestli budete chtít prodávat v ČR nebo v zahraničí např. na Londýnské burze vín. “Vína z našeho portfolia prodáváme výhradně velkoobchodníkům na zahraničních trzích nebo v České republice, kteří následně vína dodávají koncovým zákazníkům nebo koncovým prodejcům jako jsou vinotéky a restaurace” upřesňuje. K prodeji jednotlivých archivních lahví potom dochází na aukcích nebo u specializovaných obchodníků. V zahraničí mezi nejznámější obchodníky s vínem patří Farr Vintners, kteří prodávají dvojnásobek toho, co aukční síně Christie’s a Sotheby’s dohromady, přičemž kolem 3/4 jejich obchodů tvoří prodeje Bordeaux. U nás lze kvalitní víno prodat buď na soukromých akcích sběratelů nebo některé z vinoték.

Prodej takového vína Vám jistě usnadní certifikát, doklad který vždy obdržíte od certifikovaného skladu jenž vína skladuje.

Pokud tedy patříte mezi milovníky vína a láká vás alternativní způsob investování, avšak nechcete příliš riskovat, investice do vína pro Vás bude to pravé. Nákup vín en primeur stále stoupá, hlavně v posledních letech, kdy dochází ke značným turbulencím poptávky na trhu, který je ovlivněn příchodem nových klientů z Asie, především z Číny a Hongkongu. Proto těchto nákupů využívají nejen milovníci vín, ale i investoři, kteří v něm vidí trvalou a relativně jistou formu zhodnocení svého vkladu. Investice to je ale jistě i příjemná. Zvlášť pokud máte nakoupená vína u sebe ve sklepě a můžete si ze svých zásob upíjet. To se leckdy nechtějí tato vína ani prodávat.

BN-HQ017_2EnPri_P_20150327131254

 

 

 

Článek byl napsán pro Beverage&Gastronomy.

Text je chráněn autorskými právy!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s