Zastávka v Piemontu

Piemont, místo s neopakovatelnou atmosférou.

Místo, kde zvlněné vinice vytváří malebnou kulisu vašeho gastronomického nebe.

Tento kraj v severozápadní Itálii, zahrnuje pohoří Alp, podhůří Langhe a Monferrato a četná údolí přítoků Pádu, nejdelší italské řeky. Ideální způsob, jak poznat Piemonte je prostřednictvím gastronomie. Propijte si cestu přes region a zjistěte, jak rozmanitý je. Od těžkých a věkem vyzrálých Barol až po jemné, sladké, šumivé Moscato d’Asti.

První naše zastávka bude v Albě. V tomto městě, od Turína vzdáleném 50 km, jenž je synonymem lanýžů, sídlí rodina Cerreto, vlastnící 160 ha vinic ve čtyřech vinařstvích. Vinařství přecházela od roku 2010 na ekologické zemědělství a v loňském roce získala, po radikálním procesu změn, certifikaci organická vína. První navštívíme u rodiny Cerreto vinařství Monsordo Bernardina Estate, pocházející z 80. let, kdy rodina koupila statek na okraji Alby a přestavěla ho na hlavní centrum vinařství. A právě na tomto statku nejlépe poznáte ideu a směr rodiny. Propojit historii s inovacemi. Ve statku se nachází tradiční a okouzlující sklep, ke kterému z přízemí budovy sestoupíte po schodišti, jenž Vás zavede k bráně nabízející pohled na poklad. Barriquové sudy, které v tichu nechávají vyzrávat vína Monsordo DOC Langhe Rosso, Barbera d’Alba DOC nebo třeba Dolcetto d’Alba DOC a sladké, bylinkové Barolo Chinato.

 

interno_cantina_monsordo_bernardina

Nádherný sklep rodiny Ceretto s barriquovými sudy

 

Když se dost nakocháte a zaplníte polovinu paměťové karty fotoaparátu, vystoupíte zpět a budete zavedeni do prostoru diametrálně odlišnému sklepům. Futuristická vyhlídka nazvaná „Bobule“, která svým tvarem opravdu bobuli révy vinné připomíná, vám poskytne krásný pohled na okolní vinice. Pokud budete mít štěstí, relativně špatné počasí v podobě mlh, bude vytvářet dokonalou atmosféru a typickou kulisu kraje. Vždyť i místní odrůda nebbiolo, z italského slova nebbia – mlha, byla po tomto krásném přírodním úkazu pojmenována. Mlha umocní neopakovatelný výhled, bude zjemňovat tvary i barvy. V tu chvíli pro vás nemůže nic porazit atmosféru mlhavého večera v „Bobuli“.

 

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

 

Další zastávka je v druhém vinařství Bricco Rocche Castiglione Falletto. Tam jsou doma vlajková vína rodiny, všechna čtyři jejich Barola DOCG. I v tomto vinařství samozřejmě panuje duch Cerreto. V roce 2000 zde instalovali skleněnou kostku „Cube“, která je plně integrována do profilu vinice a nabízí moderní pohled na místa, kde vznikají skvosty vinařství.

 

briccorocche_

 

Když se dosyta nabažíte výhledů i vín a přeci jenom už budete mít hlad, můžete navštívit jednu z restaurací rodiny. A nebude to restaurace ledajaká. Rodina vlastní jednu z nejlepších restaurací světa Piazza Duomo, která za svou krátkou existenci stačila posbírat už tři hvězdy Michelin. Zážitek nelze zprostředkovat, když vidíte na vlastní oči, jak jsou suroviny pro vaše jídlo právě utržené ze zeleninové zahrady, která k restauraci náleží.

 

affrsco_di_francesco_clemente ceretto

Restaurace Piazza Duomo

 

Do dalšího vinařství se přesuneme do jen kousek vzdáleného městečka Canelli. Tam navštívíme nejstarší vinařství pro výrobu šumivých vín v Itálii. Vinařství Contratto, které bylo osobním dodavatelem Vatikánu, Italské královské rodiny a nyní i Britské královské rodiny. Toto 150-ti leté vinařství, sídlí v prostorech, které jsou samy o sobě skutečným pokladem. Obrovské historické sklepy o rozloze 5000 m², zapsané do světového dědictví UNESCO, byly vybudovány přímo do nitra kopce. Procházka po nich to bude vskutku dlouhá a zavede vás do míst, kde zrají vína v klasických stojanech pupitres a možná uvidíte i zaměstnance, jak neskutečně rychlým pohybem rukou pootáčí několik tisíc lahví za hodinu, aby setřásl kvasniční kaly do hrdla lahve.

 

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Od roku 2011 je vinařství ve vlastnictví rodiny Rivetti (La Spinetta). Vinařství získalo velké finanční injekce a začalo i s produkcí Vermutu a Fernetu podle receptur z roku 1910. Pan Giorgio Rivetti má s vinařstvím velké plány a ambice postavit se po bok velkým champagne domům Francie.

 

cellar 103 contratto

Mistr vinař pan Giorgio Rivetti

 

Když zmíníme jméno Giorgia Rivetti, možná vám vyvstane v paměti film „Barolo Boys“. Fascinující příběh skupiny přátel, kteří přinesli revoluci a učinili, v 80.létech téměř neznámé Barolo, jedno z nejslavnějších vín světa. Pan Rivetti byl jedním ze zmíněných „barolo boys“ spolu s další hrdinkou filmu a další naší vinnou zastávkou, vinařkou Chiarou Boschis v jejím království Azienda Agricola E.Pira & Figli. Vinařství se nachází ve městě Barolo a již první pohled na její strmé vinice nám dává tušit kolik práce se skrývá při snaze o získání hroznu té nejlepší kvality. Charizmatická Chiara si jako žena vydobila pozici předního producenta, díky své neustávající snaze vytvářet nejkvalitnější a inovativní vína. Ona je tahoun celého regionu a určuje směr a ač vlastní pouhých 6 ha vinic, její vína jsou považována za jedna z nejlepších.

 

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Po inspirující návštěvě u Chiary se můžete ještě zastavit v jen pár kroků vzdáleném a relativně novém (2010) Muzeu vína.

Piemont si vaši pozornost zaslouží a nejen kvůli vínům, skvělému jídlu a přátelským lidem, ale i pro svoji nádhernou přírodu. Krajina s vinicemi je zde tak unikátní a dokonalá, že v roce 2014 byla zapsána do světového dědictví UNESCO.

 

bricco_asili_e_vigenti

 

 

 

Text je chráněn autorskými právy!

Vytvořila Tereza Krajčíková pro Beverage & Gastronomy.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s