Chablis – nejelengatnější víno světa

Hmmm Chablis, dodnes si pamatuji, kdy jsem ho poprvé ochutnala. Bylo mi 19 let a moje zasvěcení proběhlo s Chablis AOC z vinařství La Chablisienne. Ročník si už nepamatuji, ale byla to láska na první očuchání a ochutnání. Lidé se mě často ptají, jaké víno mám nejraději. Vždy odpovídám, že všechna dobrá vína. Přesto ale v koutku své vinné duše myslím, na moji srdcovku, Chablis. Proto se mezi mými prvními články musí jednoznačně objevit.

Bride showing Enagaement Ring on Left Hand on Wedding Celebratio

 

Co to je Chablis?

Chablis (čti Šabli) je vyráběno ze 100% z odrůdy Chardonnay v severozápadním rohu Burgundska ve Francii. Avšak nečekejte typické Chardonnay. Víno Chablis je svět sám o sobě. Víno je čisté, ocelově bílé. Nejčastěji vás přivábí vůní bílých květin, v chuti cítíme hrušku, je lehké a velmi svěží s vyšší kyselinkou. To vše ale můžete nalézt i mezi jinými víny. Co je však na tomto Chardonnay tak zvláštního? Pro co ho milují lidé po celém světě? Je to jeho poznávací znamení.  Mezi  všemi Chardonnay světa ho poznáte podle jeho typické chuti, která je nenapodobitelná nikde jinde na světě. Vína Chablis jsou velmi minerální až slaná. Já tuto mineralitu připodobňuji ke křídě, křemenu, můžete si i představit slanost Magnesie a podobných minerálních vod.

Celé tajemství této chuti vězí v kvalitě a složení půdy, kde tato vína vznikají. Vliv geologie je zde tak silný, že až potlačuje odrůdové vlastnosti Chardonnay.

 

 

Jak číst vinětu

 

IMG_0951

Domaine Fourrey – název vinařství

Chablis Premier Cru – kvalitativní zařazení (viz níže)

Appellation Chablis Premier Cru Contrôlée – apelační (kvalitativní) zařazení. Prakticky se opakuje s označením viz výše.

Côte de Lechet – název svahu odkud víno pochází

2014 – ročník, kdy byly hrozny pro toto víno sklizeny

                                                                             Mis en bouteille a la propriété – označení, že             víno bylo plněno přímo ve vinařství.

 

Servírování Chablis

 

Teplota podávání Chablis by se měla pohybovat mezi 5-10°C. Sklenice by měla mít klasický tvar uzavřeného tulipánu. Fotografie sklenice mnou uvedená, je navrženého tvaru firmou Riedel, přímo pro vína Chablis.

 

vinum-chardonnay-viognier-_chablis_-641600005-05

 

Doba archivování těchto Chardonnay se pohybuje v průměru mezi 2-5 lety. Ale nejsou výjimkou vína tohoto typu vhodná pro archivaci nad 10 let.

 

Food párování

 

Díky vyšší kyselince je dobré Chablis párovat s jídly, kde může dobře vyniknout jeho vlastnost jako čističe chutí patra v ústech. Hezky vám toto víno bude spolupracovat s jemnými smetanovými omáčkami, s lehkými masy jako je smažené kuřecí (nebojte se, křupavá kuřecí kůže ve spojení s tímto vínem pro vás bude hezkým překvapením), křepelkami, ale i rybami, pstruhy, treskami, halibuty a všem druhům škeblí a mušlí.

Jeho slanost se velmi dobře páruje i se shushi a všeobecně se syrovými rybami doplněné čerstvými bylinkami nebo bílým pepřem.

Co se týče sýrů, nemůžete udělat chybu s Brie a podobnými smetanovými jemnými sýry, nebo kozími sýry jako je Boucheron. Vyzkoušejte i Alpine Shepard, Cantal, nebo náš Olmín. Co takhle lehce ochutit smetanové sýry čerstvě namletým bílým pepřem?

 

pexels-photo-530843.jpg

 

Není Chablis jako Chablis – „kvalitativní“ (apelační) rozdělení

 

Předně musím uvést na míru uvedení uvozovek ve slově kvality v nadpisu. Kvalita u těchto vín je velmi relativní. Někomu vyhovují vína nižší „kvality“ – apelace, někomu vína vyšší kvality. Vůně a chutě jsou totiž mezi jednotlivými úrovněmi odlišné. Co chutná jednomu, nemusí chutnat druhému. Každý si musí najít ten svůj oblíbený typ.

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Apelace jednotlivých vín se rozlišují podle zeměpisného původu. Chablis je název dle městečka Chablis ležícího napůl cesty mezi Beaune a Paříží. Je to místo údolí a zalesněných kopců, kde jsou viniční svahy omývány řekou Serein. Zde réva potápí své kořeny velmi hluboko do jílovito-vápencové půdy.

Klasifikace, tedy rozdělení vín Chablis AOC, pochází z roku 1938.

Petit Chablis AOC – Appellation Origine Controlée (nově AOP – Appellation Origine Protegee)

 • Vnější oblast města Chablis patří pod označení Petit Chablis. Vzhledem ke krajině (svahy, údolí a severní vinice) mívají tato vína vyšší kyseliny a citrusové tóny. Tento typ je dobré vychladit až na 5°C a vypít rok až dva po sklizni.
 • Petit Chablis byla vysazována teprve roku 1944  na okraji městečka Chablis, aby byla uspokojena obrovská poptávka po těchto vínech.

 

Chablis AOC (nově AOP)

 • vína v této kvalifikaci už mohou být velmi dobrá. Mají obvykle vůni citrusů, hrušek a minerality. Chuť odkazuje na křídově bílé vápenité půdy.

1er (Premier) Cru Chablis AOP (AOC)

 • vína z této kvalifikace mohou být pěstována na pouhých 70 registrovaných vinicích (pouze 15% z celkových ploch Chablis)
 • vinice zde mají lepší polohy směrem na jih a vyšší přítomnost vápence. Vína pak dávají bohatší na profily ovoce, karamboly a citronu spolu s výraznější chutí křemene a minerality
 • výborné polohy mají např. Montée de Tonnerre, Mont de Milieu, Vailons a Fourchaume.

 

Grand Cru Chablis AOP (AOC)

 • tento typ doporučuji vychladit na 5-10°C.
 • můžete je nechat zrát 2-6 let. Ta nejlepší 10 a více let.
 • vína Grand Cru, ale i některá 1er Cru, jsou kvašena při výrobě v dubovém sudu. Od ostatních se tedy chuťově velmi liší. Mohou mít až lehký nádech oxidace ze stárnutí v dubových sudech. Zajímavé jsou i typy, které nám v mládí v chuti připomínají mokré kameny, nebo vlnu. Jednotlivá Grand Cru se velmi chuťově liší v závislosti na klimatu a vinařské technice. Někteří vinaři se rádi rozhodují pro dubová zrání, která přidávají pikantní chuť a vůni, jež může být krémová s chutí máslového popcornu až kouřová. V chuti u Grand Cru nalézáme pomerančovou kůru, meruňku, maracuju, jablka a arašídy.
 • tato špičková vína pocházejí z pouhých sedmi oblastí, což dělá 104ha
 • vinice pro Grand Cru se nachází v nejsevernější oblasti regionu na druhé straně řeky Serein. Vinice mají jižní expozici, která je pro zrání Chardonnay ideální.
 • nejlepší poloha Grand Cru je asi Les Clos, které učinily Chablis pověstnými. Další výborné polohy jsou Blanchots, Bourgros, Grenouille, Preuses, Valmur a Vaudésir.

 

81_14_0

 

Něco o místě původu a troška historie

 

Oblast pro výrobu Chablis je na pěstování hroznů velmi náročná. Horká léta jsou zde idylická, avšak horší je to pak na jaře, kdy mohou révu značně poničit mrazy. Na podzim zas při častém vytrvalém dešti hrozny nemohou plně dozrát. Vše zde tedy náleží v rukách rozmarů počasí. Velikost celé oblasti je 5462ha.

pexels-photo-492846

Chablis se rozkládá na geologických vrstvách z druhohor. Velkou část apelace tvoří tzv. „Kimmeridgen“, což je vápenatá opuka a vápence. Ve značném množství jsou v půdě i fosilie, jako pozůstatek prehistorického moře, které se v této oblasti nacházelo. Nejvíce se zde nachází druh malé ústřice „ostrea virgula“ – co na to říci…. Chablis je pro párování s ústřicemi naprosto předurčeno! Zvlášť to z oblastí 1er Cru a Grand Cru, jež jsou právě pro svou mineralitu nejvíce hodnocena a vyhledávána.

Pod Petit Chablis se nachází podloží Portlandské, které dává vínům ovocnější charakter s nižší mineralitou.

Slovo Chablis pochází pravděpodobně ze dvou keltských slov „Cab“ – dům a „Leya“ – blízko lesa.

První vinice zde byly vysázeny už mezi 1.-3. stoletím. Původ dnes čtyřtisícového městečka sahá do 2. stol. př.n.l., do doby Galů. Ve 3. století bylo dobito Římany, kteří se zde zasadily významným způsobem o rozvoj vinařství. Ostatně jako všude, kam sahaly jejich dobyvatelské prsty.

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

 

Víno zde poté pěstovali mniši. A právě ti z opatství Pontigny zde zasadili révu Chardonnay v okolí řeky Serein.  V 15. století se už víno ve velkém dopravovalo do Flander a Anglie. Popularita vína rostla a tím i vesnice.

Dnes město velmi prosperuje. Je zde mnoho butiků, specializovaných obchodů s víny, luxusní restaurace i hotely.

Za návštěvu stojí např. vinařství Domaine Michel Laroche, jejich restaurace na Rue Auxerre i hotel. Tam Vám dokonce nabídnou jednodenní kurz vína s obědem v hotelu.

Další kdo stojí za návštěvu je William Fevre na 14 Rue Jules Rathier. Kromě jeho krásné restaurace můžete navštívit i jejich bistro pro neformální setkávání nad jídlem a vínem (Le Bistrot des Grands Crus).

V neděli je hezké navštívit místní trh. A v turistickém centru si můžete na projížďky mezi vinicemi půjčit kola. Všechny důležité informace můžete najít na webu: http://www.tourisme-chablis.fr/en/viticulteur-chablisien.php

FLEURS

Trh v Chablis

Představila jsem Vám tedy svoji srdcovku. Hned ji běžte zkusit. Chablis je to nejelegantnější a nejdistingovanější víno světa.

To není Chardonnay, to je Chablis….

Text je chráněn autorskými právy! Jeho citace, byť částečná, může být pouze se souhlasem autora!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s