Co byste měli vědět o Proseccu

Prosecco se v České republice, stejně jako ve spoustě jiných zemí, právě houpe na hřejivé vlně oblíbenosti. A je to zcela pochopitelné. Prosecco je lehké, svěží, dobře pitelné. Drží si jakýsi status kvality a přitom nám nevysaje peněženky. Ve srovnání s Champagne je to samozřejmě jiná cenová (ovšem nebudeme si nalhávat i kvalitativní..). Pokud jste tedy i vy podlehli nejznámějšímu italskému sektu, kterého se na světě loni prodalo přes 25 milionů lahví, nebylo by od věci něco o něm i vědět.

CO JE VLASTNĚ PROSECCO

Prosecco je šumivé víno, které pochází převážně z regionu Valdobbiadene ve Venetu v Itálii. Vyrobeno musí být z nejméně 85% z hroznů odrůdy Glera. Bublinky si získává díky metodě Charmat (druhotným kvašením v tanku, liší se od výroby Champagne – to bývá vyráběno klasickou champagne metodou –  druhotným kvašením na lahvi) . Metoda Charmat dává vínu tlak přibližně 3 atmosféry. To znamená, že v Proseccu bublinky perlí obvykle déle než pivo (přibližně 1,5 atmosfér), ale ne tak dlouho jako u champagne (5-6 atmosfér).

 

JAK ČÍST VINĚTU

IMG_6014 (2)

Jak poznáte, jestli je víno suché nebo sladké?

←Brut – (suché) – do 12g zbytkového cukru na 1 litr

Extra Dry – (suché, avšak ne tolik jako Brut) – mezi 12 – 17g/l

Dry – (sladší – cca 1 čajová lžička cukru na 150ml, což odpovídá skleničce vína) – 17 – 32g/l

Většina prosecc se vyrábí v suché Brut verzi. Avšak díky své ovocnosti, která je pro prosecco typická, se zdá sladší. V proseccu nalezneme tóny jablka, medového melounu, nebo hrušky.  Já osobně mám nejraději Extra Dry, pro jeho hezký kontrast mezi jemnou sladkostí ovoce a pikantní kyselinkou.

Follador – název vinařství

Millesimato – označení, že se jedná o ročníkové prosecco. Vyrábí se jen v nejlepších letech. V průměrných ročnících se jedná o směs (kupáž) několika ročníků. Tím se zachovává kontinuita kvality.

Kvalitativní levely: IMG_6015 (2)

– najdete prakticky všude na lahvi. Důležitá je ale kolková nálepka →

  • Prosecco DOC: Nejčastější úroveň kvality Prosecco. Může být vyráběna v devíti provinciích zahrnující regiony Veneto a Friuli-Venezia Giuiflia.

 

  • Prosecco Conegliano Valdobbiadene Superiore DOCG: hrozny použité pro výrobu těchto vín jsou pěstovány pouze v malých oblastech mezi  Valdobbiadene a Conegliano. Tyto vinice jsou známé tím, že produkují jedny z nejvíce koncentrovaných vín Prosecco.

 

  • Colli Asolani DOCG: jen „přeskočíte“ řeku v regionu Conegliano-Valdobbiadene a můžete najít další menší viniční stráň  produkující vynikající vína s vysokými standarty kvality.

 

  • Prosecco Conegliano Valdobbiadene Superiore Rive DOCG: Vína z konkrétních obcí nebo vinic v Conegliano-Valdobbiadene. Jen a pouze vína z 43 obcí mohou být takto označeny.

 

  • Valdobbiadene Superiore di Cartizze DOCG: mikrooblast čítající jen asi 107 ha nedaleko Valdobbiadene (na západní straně), která je běžně považována za jeden z nejlepších terroirs (míst) pro Prosecca na světě.

 

IMG_6016 (2)

←Valdobbiadene Prosecco Superiore – označení kvality (viz výše)

←Denominazione di Origine Controllata e Garantita – zkráceně DOCG – taktéž označení kvality (víc než DOCG není)

←Brut – označení zda je víno sladké nebo suché (viz výše)

←Millesimato 2015  – ročník 2015

Dále bývá na zadní vinětě označení popř. i adresa vinařství. Objem lahve a procentuální množství alkoholu.

 

JAK  PROSECCO  SPRÁVNĚ  SERVÍROVAT

Prosecco by mělo být podáváno vychlazené na 3 – 7ºC. Nejvhodnější bude sklenička ve tvaru tulipánu. Tento tvar pomůže proseccu zachovat co nejdéle jeho jemné perlení.

wine-prosecco-glass-set-of-2-889381

PÁROVÁNÍ S JÍDLEM

Prosecco je překvapivě velmi univerzální a páruje se dobře s širokou škálou pokrmů. Bohužel si ale získalo škatulku vína k přípitku, nebo aperitivu. A to je obrovská škoda. Samozřejmě Vám jako aperitiv poslouží skvěle, zkuste ho však i s předkrmy nebo hlavními pokrmy. Výborné bude ke smaženému kuřecímu masu, tofu, krevetám nebo i k vepřovému. V těchto případech bude sloužit jako resuscitátor chuti. Svou pikantní kyselinkou Vám smyje z jazyka pocit tučnosti. Typy Extra Dry nebo Dry budou skvělé k aromatickým pokrmům typu kořeněného kari a vůbec všeobecně k thajské, vietnamské nebo singapurské kuchyni. Vynikající je i kombinace s mořskými polévkami nebo jemnými sýry.

Prosecco je však skvělé i jako složka mnoha osvěžujících koktejlů (tímto se hluboce omlouvám všem vinařům, kteří se tolik nadřou při výrobě a ladí detaily chutí, ale my to máme prostě rádi). Úplně ten nejzákladnější recept je 2 díly prosecca a 1 díl pomerančové šťávy. Ovocnost vína zesílí citrusovou chuť pomerančů a ideální fresh drink na piknik je na světě. Za zmínku stojí i to, že prosecco je součástí velmi oblíbeného drinku Aperol Spritz.

StockSnap_22KNHR8YFW

 

• DALŠÍ ČÁST ČLÁNKU VÁS POSUNE DO VYŠŠÍHO LEVELU ZNALCE • PROSECCA

 

Region Conegliano-Valdobbiandene je nesmírně krásné místo, kde se zelenají kopce pokryté vinicemi. V této oblasti mají dostatek dešťových srážek a vinice se zpravidla nacházejí na jižních svazích s dobrou drenáží a jemnými větry, které nechají hrozny po každodenní spršce oschnout.

PŮDA

Půda je ve Conegliano Valdobbiadene velmi rozmanitáDíky tomu nám tato oblast může dát v proseccu rozmanité styly, chutě a vůně. 

Východní zóna: mírně se svažující kopce s půdou, která je díky pohybu ledovců jílovitá, v barvě lískových oříšků a bohatá na písky a kamení. Zde se získávají vína, která jsou obvykle bohatší na cukry s vůní zralého ovoce a dlouhou dochutí.

Centrální – východní zóna: mírné kopce s pár kopečky svažující se ve 40 – 50%. Půda je zde jílovitá, kamenitá, načervenalá s vysokým obsahem oxidu železa. Vína z této oblasti jsou intenzivní vůně žlutých plodů a květin.

Centrální zóna: velmi strmé svahy, které jsou citlivé na erozi a sesuvy půdy. Půdy jsou zde hlinito – pískovcové. Tyto vína jsou charakteristická svou vůní květin a bílého ovoce s velmi intenzivní chutí.

Centrální – západní zóna: tato oblast je pozoruhodná pro své velmi strmé svahy kuželovitého tvaru. Půda je zde převážně pískovcová. A právě písek zapříčiňuje velmi dobré odvodnění. Vína z  této oblasti jsou spíše ovocná s pikantní kyselinkou a aromatem citrusových plodů.

Cartizze: tyto vinice jsou velmi strmé s orientací na jih. Zdejší půdy jsou nejstarší z celé oblasti. Nejsou příliš hluboké a jsou pískovcové. Vína dávají květinové, elegantní s velmi dlouhou dochutí s nádechem ovoce a aromatických bylin. Dobře rozpoznatelná jsou i díky své mineralitě.

southern-styria-1543723_1280

ODRŮDY RÉVY PRO VÝROBU PROSECCA

Jak jsem uvedla výše, povolená hlavní odrůda pro výrobu prosecca je odrůda Glera, která musí být zastoupena minimálně z 85%. Pro zbylých 15% může být použita odrůda Glera Lunga, Verdiso, Perera, Bianchetta (nebo třeba všechny najednou 🙂 ).

První zmínka o přítomnosti Glery v této oblasti pochází z roku 1772. Vína dává výrazně ovocně květinová (prostě jako Prosecco 🙂 ).

 

VÝROBA PROSECCA 

Sklizeň hroznů pro výrobu prosecca musí probíhat pouze v registrovaných oblastech. Sběr probíhá téměř vždy ručně (povinné pro prosecca Rive a Superiore di Cartizze). Maximální výtěžek je 15 tun na hektar pro Conegliano Valdobbiadene, 13 tun pro Rive a 12 tun pro Superiore di Cartizze.

Lisování je první etapou procesu kvašení a podle výrobních předpisů může probíhat pouze v 15 obcích v nichž se pěstují hrozny. Hrozny se po sklizni okamžitě a šetrně lisují. Podle předpisů se může ze 100kg hroznů vylisovat pouze 70 litrů moštu. Ze zbytků, jako jsou slupky a třapiny se destiluje oblíbená Grappa.

Mošt získaný z lisu je kalný, proto se nechá kal usadit při nízkých teplotách (5-10ºC). Po cca 10 – 15 hodinách se čirý mošt oddělí od kalu.

Kvašení moštu probíhá díky kvasinkám, které se přirozeně vyskytují na hroznech, popř. se přidávají speciálně vyselektované druhy. Kvasinky nastartují alkoholové kvašení, jednoduše řečeno přetransformují cukry na alkohol, oxid uhličitý a další složky. Kvašení se provádí mezi 16 – 20ºC a probíhá 15 až 20 dní. Tato metoda vyprodukuje víno asi s 10% alkoholu.

Výsledné víno je poté pečlivě přechutnáno a dále se kupážuje (sceluje) s jinými víny, které byly dosud vyráběny odděleně. Do výsledného cuvée se poté přidá víno s cukrem a kvasinkami, které nastartuje druhotné kvašení, díky kterému máme v proseccu tak jemné bublinky. Když je víno plně šumivé, nastává čas stáčení a po krátké době zrání na lahvi je prosecco uvolněno na trh.

StockSnap_SRV2U52721

 

 

 

Text je chráněn autorskými právy. Jeho použití nebo citace může být pouze s písemným souhlasem autora.

2 komentáře: „Co byste měli vědět o Proseccu

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s