Oslavy dne Malbecu 17.dubna

malbec2017logo

Vzdejte

hold symbolu Argentinského vinařství

 a 17. dubna oslavte Mezinárodní den Malbecu!

StockSnap_KU28MAQUGG

Již po sedmé více jak 150 akcí v 70 zemích světa!

Restaurace, vinotéky, wine bary, ambasády, konzuláty i domovy. Připojte se k oslavám a připijte si s námi na tuto Argentinskou národní odrůdu. Ať už na naší akci, nebo si otevřete Malbec u Vás doma. Nejlépe ke šťavnatému argentinskému steaku, se kterým se díky silné struktuře a robustním taninům báječně snoubí.

StockSnap_QQ8F74C5FT

Argentina je největším producentem Malbecu na světě a Malbec se zde stal národní odrůdou, která je pěstována ve všech vinařských oblastech země. Proto se organizace „Wines of Argentina“ (Argentinská asociace vinařů) rozhodla vzdát jí hold ustanovením Světového dne odrůdy Malbec.

Malbec je francouzská odrůda révy, která vznikla spontálním křížením odrůdy Magdeleine Noire des Charentes a odrůdy Prunelard pravděpodobně v údolí Loiry v Touraine, kde je známá pod svým původním jménem Côt. Jiné prameny uvádějí jako rodiště odrůdy Côt oblast Bordeaux nebo také Cahors.

Velmi rozšířená teorie tvrdí, že jméno si Malbec získal až podle maďarského rolníka, který měl odrůdu šířit po celé Francii. Jakýsi Malbeck v 18.stol. skutečně žil, založil vinohrad v Sainte-Eulalie a tuto odrůdu natolik miloval a protěžoval, že se prý zasloužil o její přejmenování.

Malbec je jednou ze šesti odrůd, uznaných pro výrobu červených cuvée v AOC Bordeaux, Médocu, Graves, Saint Emilion, Pomerol, Côtes de Bordeaux, Fronsac atd, kde je mísena s odrůdami Merlot a Cabernet Sauvignon. Nebo např. na Loiře s odrůdami Gamay a s Cabernetem Franc.

Malbecu se daří v oblastech s velkými teplotními rozdíly a na vápenitých, jílovitých a písčitých půdách, jako je úpatí And. Tam se také tato odrůda doslova našla, když ji poprvé v roce 1868 vysadil pan Michel Pouget. Zde jsou pro ni skvělé klimatické a půdní podmínky pro pěstování a místní vína z této odrůdy získala světový věhlas, o čemž svědčí i mnoho medailových ocenění z odborných soutěží. Malbec by si bez Argentiny nikdy nezískal takovou reputaci a celosvětovou oblíbenost.

Argentina dnes vypěstuje 75% Malbecu světové produkce (z toho 85% v oblasti Mendoza).

U nás se tato odrůda prakticky nepěstuje. Není ani zapsána ve Státní odrůdové knize ČR.

Hrozny z odrůdy Malbec dávají vína velmi syté barvy s purpurovým nádechem. Pro svou temnou barvu se někdy tomuto vínu říká „černé víno“.

V chuti většinou cítíme tmavé ovoce jako černý rybíz, moruše, maliny, třešně, švestky, povidla, ale i lesní ovoce, fialky, vavřín, jasmín, hořkou čokoládu, cedrové dřevo, papriku, černý pepř a kůži. Závěr může mít minerální charakter.

Díky zrání v dubových sudech získává rustikální nádech. A díky vysokému obsahu tříslovin je velmi vhodný k archivaci, či nákupu jako investici.

Malbec bude ideální ve spojení s hovězím masem, specialitami na grilu, Argentinským steakem, nebo sýry s modrou plísní.

Rotwein Flasche

 

 

 

Text je chráněn autorskými právy!

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s