Vinařská turistika 2017

Jaké může být pro milovníka vína krásnějšího místa než vinohrady. Sluncem prohřátý svah, místa, kde se protínají vinařské stezky, tradice, i lidské osudy lidí, jejichž životním příběhem se stalo víno. Při večerním toulání, kdy procházíte kolem sklípků z nichž zaslechnete cinkání skleniček a smích, objevíte místo s tak hmatatelným geniem loci, že není divu, že vinařská turistika je stále na vzestupu. Mít sklep pro vinaře už dávno neznamená jen řeholi na vinohradu a sklepě, ale stal se jím i obchod s turistikou. Každá rozlitá lahev není již jen vizitkou pohostinnosti vinaře, nýbrž i business. Za posledních 20 let u nás vinařská turistika zaznamenala opravdu výrazné změny. Již dlouho se nejedná jen o popíjení vína ve sklípku. Dnes jde o úzké provázání s gastronomií, tradicemi, architekturou, společenském setkávání a samozřejmě také s kvalitou vína, přístupem a osobností samotného vinaře. Za vínem jezdíme ve spojitosti s rekreací, incentivní a lázeňskou turistikou, ekoturistikou či s návštěvou památek, přírodních i jiných zajímavostí.

Česká republika zaujímá v celostvětovém měřítku vinařské turistiky spíše místo nováčka. Můžeme tedy očekávát stále nárůst. Dokládá to i studie českého statistického úřadku, podle kterého Morava zaznamenává největší nárůst turistiky ze všech regionů ČR a drží druhou pozici za Prahou. Díky vinařské turistice, která je jistě trumfem Moravy, vyhrává i nad regiony tradičních lázeňských nebo lyžařských cílů. To vše je výsledek společného působení řady odvětví a vytváření nových komplexních turistických programů, velké nabídce ubytovacích zařízení, jihomoravských lázeňských areálů a díky přírůstku dalších lákavých cílů, spoluprací s cestovními kancelářemi a organizátory kulturních a společenských akcí.

img_8661nahled-640-ob

Hovoříme-li o vinařské turistice, pak jistě musíme zmínit i víno, které zde sehrává ústřední roli a jeho kvalita přispívá k naplnění vzrůstajících nároků návštěvníků. Loňský rok byl rekordním rokem pro naše vinaře v získávání celosvětového uznání a ohodnocení v podobě umístění na nejvyších příčkách světových soutěží. Většinou se tak stalo díky výjimečné kvalitě ročníku 2015. Zmiňme jen titul Šampiona růžových vín Vinalies Internationales Paris pro Cabernet Moravii Rosé v pozdním sběru 2015 z vinařství Horák, nebo Velká zlatá z Decanter World Wine Awards pro Ryzlink rýnský, ledové, 2015 ze Znovínu Znojmo, nebo např. Chardonnay ve výběru z bobulí 2011 Josefa Valihracha bylo vyhlášeno druhým nejlepším vínem soutěže Chardonnay du Monde. Takových úctyhodných medailí loni naši vinaři získali 645. Věhlas našich českých a moravských vín tedy zdaleka nesahá jen k hranicím České republiky, ale rok od roku získává na větší mezinárodní popularitě, tím také narůstá procento návštěvníků ze zahraničí. Kdo by také nechtěl utéct z hektického stylu života, ztratit se mezi vinohrady a ochutnat vína ze srdce Evropy.

 

Během celého roku můžeme navštívit desítky akcí, při kterých vinaři otevírají své sklepy.

Nejoblíbenější je jistě akce Festival otevřených sklepů, kde máte možnost vinaře poznat osobně, důvěrně a zblízka. Této akce se účastní 340 vinařů. Své sklepy otevírají jak velké vinařské firmy, tak i malá rodinná vinařství. Další velkou vinařskou, velmi turisticky oblíbenou akcí je akce Ze sklepa do sklepa, kterou pořádá spolek Velkobílovických vinařů. Celou akci doprovází bohatý doprovodný program, nechybí ani cimbálová muzika. Další zajímavé akce je např. Noc otevřených sklepů nebo Fetisval Sedleckých vín. Nesmíme zapomenout na Burčákobraní a Vinobraní, která se konají po celé České republice. Velmi tradiční je akce Zarážání hory, kdy se vinice uzamyká před zloději. Zaráží se při něm hotařské znamení, které zakazuje vstup do vinohradu. K tomu všemu se ochutnávají vína a cimbálová muzika hraje k tanci i poslechu. Při tom všem ochutnávání Vám přijde jistě vhod služba znojemského Vínobusu, projektu pro cyklisty i pěší milovníky vína. Vínobus Vás na 66km proveze 15-ti zastávkami po 19-ti vinařstvích a zajímavých lokalitách znojemska.

 

Vinařský kalendář je takovýchto akcí doslova napěchovaný. Pro dobrou orientaci nám vydal Vinařský fond ve spolupráci s Národním vinařským centrem edici “Krajem vína”. Letos se jedná již o jibilejní 10.ročník, který byl představen v lednu na veletrhu Regiontour v Brně. V této edici najdeme výběr toho nejlepšího z vinařské turistiky, tipy na atraktivní vinařské i turistické cíle, informace o moravských vinařských stezkách nebo informace o certifikaci vinařské turistiky, adresáře vinařů a vinných sklepů a nechybí samozřejmě ani kalendář vinařských akcí a mapy. Celý materiál si můžete stáhnou i ve formátu pdf.

Pokud si ale chcete užít Vaši dovolenou v klidu, určitě bude dobré navštívit vinaře mimo tyto akce. Jednotliví vinaři nabízí degustace spojené se zážitky celoročně. Jen je dobré domluvit se s vinařem vždy dopředu. Většina z nich Vám dokáže připravit mnoho doplňkových aktivit. Od zapůjčení kol, wellness pobyty, výhodné pobytové balíčky, nabídnou Vám piknikový koš s vinným želé, vinnou hořčicí, vinným moštem, vinným olejem, abyste si užili gurmánské romantiky přímo na vinici. To vše “hand made” přímo od vinaře, nebo od souseda. Vinař Vám nabídne kurz vinných vědomostí, školy Sebrage, sběru hroznů na vinici, prohlídky provozu přímo při zpracování hroznů, degustací přímo na vinici nebo lodi. Oblíbené aktivity jsou i vinařský geocaching ve smyslu “najdi si svou lahev vína”, den s vinařem, nebo příležitost koupit si “svoji hlavu” ve vinici, či noční degustace vín pod širým nebem ve vinici za pozorování padajících hvězd.

Kapitola sama o sobě jsou moravské cyklostezky. Dnes již velmi propracovaný systém 1200 km stezek, které Vás provedou malebnou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po slováckou metropoli Uherské Hradiště. Takto dlouhá síť je tvořena deseti okruhy, které propojuje páteřní Moravská vinná stezka. Na stezkách Vás čekají malebná městečna se sklepními uličkami, historické a přírodní památky. Jejich seznam najdete na webu www.wineofczechrepublic.cz nebo na www.stezky.cz. Veškeré informace Vám podají i v místních infocentrech. Dobrý průvodce Vám bude i seriál Krajem vína. Ten Vás postupně během roku zavede do všech vinařských regionů jižní Moravy. Letos můžete vybírat z 11-ti výletů. Každý z výletů Vám nabídne jeden nebo více okruhů, ze kterých si vyberou jak sportovní cyklisté, tak méně zkušení nebo rodiče s dětmi.

img_8776-nahled-640-ob

Vinařů, ke kterým se můžete vypravit je opravdu mnoho a bez předchozí zkušenosti je těžké vybrat z tak široké nabídky. Můžete se ale orientovat např. dle Certifikace služeb vinařské turistiky. Certifikovaná vinařství jsou např. Vinařství u Kapličky, Vinařství Stanislava Mádla, Vinařství pana Skoupila, Rusnoka, Zapletala, nebo i vinný sklep Daniely Valentové a vinný sklep Úvaly. Další vodítko nám může být i soutěž Vinařského cíle roku, soutěž ve které hlasuje veřejnost. Top Vinařským cílem za rok 2016 bylo Centrum Bohemia Sektu. Další tipy na vinařské turistické cíle s garancí řady vinařských odborníků a profesionálů najdete na http://www.topvinarskycil.cz

 

Míst a akcí, kam se vypravit je opravdu mnoho. Proto pečlivě plánujte, aby jste si mohli vychutnat jeden z nejušlechtilejších nápojů přírody plný smyslnosti a potěšení v klidu. A je jedno zda jste znalec nebo běžný spotřebitel. Vinařská turistika je založena na jakési vzájemné potřebnosti. Kde se Vám ale naskytne možnost setkání s autorem díla. Neomezujme se tedy na pouhou spotřebu vína. Ochudili bychom se o značnou část prožitku, který konzumace vína v prostředí svého zrodu přináší. Ať už Vás tedy Vaše “vinné kroky” zavedou kamkoli. Jistě objevíte nádherná místa, kde tradice má stále svoje neodmyslitelné místo. Kde se řádky vinic v zapadajícím slunci spouští až ke sklípkům, kde na Vás u vrat čeká vinař se sklenkou vína.

 

Napsáno pro časopis Beverage & Gastronomy

Fotografie poskytlo Vinařství u Kapličky

Text a fotografie jsou chráněny autorskými právy!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s