Vinobraní u vinaře pana Marcinčáka

petr-marcincak

Vinobraní neboli sklizeň je jistě tím nejkrásnějším i nejnáročnějším obdobím vinaře. Je vyvrcholením jeho celoročního snažení. Co toto období pro vinaře znamená a jak ho on sám prožívá. Na to jsem se zeptala jednoho z našich nejúspěšnějších vinařů, držitele Evropského řádu rytířů vína a od roku 2008 největšího vinohradnického Bio-pěstitele, pana Petra Marcinčáka.

Na úvod mi pan Marcinčák vypráví o celoroční práci, která vinobraní předchází. Nemůžeme přeci začít od konce. Počátkem prosince začíná ve vinicích řez starého dřeva, opravy opěrných konstrukcí a vázání. Pak následují nekonečné zelené práce a ošetřování révy proti chorobám a škůdcům. Počátkem léta se pak lahvují vína z předchozího ročníku.

Každá pracovní operace během roku má svůj optimální čas a zvládnout je v termínu je opravdu náročné. Jen na zelené práce posiluje pan Marcinčák svůj tým 17-ti stálých pracovníků o dalších 11 brigádníků. Na vinobraní svoje stavy dále navýší na 40 lidí.

Počátkem srpna se již pomalu začíná ukazovat, jak by mohla sklizeň vypadat.

Pokud tedy nepřijdou silné zimní mrazy, jarní mrazy, extrémní tlak chorob a škůdců a nebo jinak nepříznivé počasí a všechno dopadne pokud možno, tak jak má, je vinobraní krásný čas. I když jak pan Marcinčák dále vypráví, stres narůstá protože je toho hodně, co se musí včas na vinobraní nachystat. Přesto všechno se pan Marcinčák vždy na vinobraní těší a samozřejmě toto období prožívá celá jeho rodina. Jak manželka Hana, která se stará o rodiný hotel v Mikulově. Ale i jeho dva studující synové Petr a Adam. Starší z bratů Petr byl do rodiného podniku už částečně zapojen.

A v srpnu to vše začne. V polovině srpna začínají dozrávat první odrůdy, jako např. Irsail Oliver, z kterého je podle pana Marcinčáka skvělý burčák. Na ten se u něj všichni těší. Burčák se musí správně načasovat a to se musí umět. V průběhu vinobraní si pan Marcinčák nosí samozřejmě burčák, který zrovna vaří a je momentálně nejlepší, domů. Podle něj jde o kouzlo okamžiku, který k tomuto období patří. Nezapomíná ale i na dobré přátele a nějaký ten litřík jim přinese.

Začíná se tedy pomalu se sběrem. Ve vinařství Marcinčák sklízí své bio vinice ručně do bedýnek cca 15kg, ty jdou ihned do chladícího vozu a ten po naplnění odjíždí do vinařství, kde se hrozny dotřídí a zamíří rovnou do odstopkovače.

Jakmile se vinobraní rozjede naplno, všichni se uklidní a pak již vše běží, podle slov pana Marcinčáka, jako na drátku. Samozřejmě je to velmi náročné. Pracuje se ve sklepě od ráda do večera každý den. A sběrači pracují kromě neděle také každý den. Správné načasování sběru je to hlavní. Pak Marcinčák pravidelně odebírá vzorky bobulí a hroznů pro stanovení zralosti. Správný čas závisí i na počasí, tedy se musí o sběru rozhodnout velmi operativně.

Když jsou všechny hrozny ve sklepě, nastává čas ochutnávání. Každý den pan Marcinčák ochutná celý sklep a jak se nádoby plní, dostává se až na 100 vzorků! Ale do konce vinobraní zbývají ještě dva měsíce a pokud pan Marcinčák čeká na výběr z cibéb nebo ledové, tak ještě déle. Navíc si ktomu všemu ještě vysouší hrozny na slámě, což mnohdy trvá do února či března.

Vinobraní můžete oslavit spolu s vinaři na mnoha akcích. Koná se jim opravdu mnoho. Zde je jen pár vybraných: Pálavské vinobraní 8.-11.9., Strážnické 10.9., Vinobrani v pražské Troji 10.-11.9., Znojemské vinobraní 16.-18.9., Mělnické 16.-18.9., Bzenecké 16.-17.9., Litoměřické 16.-17.9., Novosedlecké 17.9., Roudnické 17.9., Karlštejnské 24.-25.9., Valtické 30.9.-1.10.

Napsáno pro časopis F.O.O.D.

Text je chráněn autorskými právy!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s