Champagne je víno okamžiku

o-champagne-facebookChampagne, Sekt, Cava, Prosecco nebo naše české “šampáňo” . Víno ze kterého se stal Symbol. Symbol oslav, bez kterého by nebyla událost kompletní. A Silvestr bez bublin?! V dnešní době již nemyslitelné!

Jakou cestou si ale muselo šampaňské projít?

Jeho pramen nás zavede samozřejmě do Francie a to do oblasti Champagne. Před románskou kolonizací byla Champagne gálskou provincií. I když existují dohady, že již Gálové pěstovali révu, s jistotou víme, že zde zasadili vinné keře římané. V průběhu středověku se vína ze Champagne postupně dostávají na francouzský vinný trh a posléze za vlády Jindřicha IV. se mu začíná říkat šampaňské. Poté co Ludvík XIV., král Slunce, prohlásil, že “šampaňské je jediné možné pití”, sláva tohoto vína dosáhla hvězdných vrcholů.

Vynálezcem champagne je podle legendy benediktinský mnich Dom Perignon (1638-1715).

Není tomu úplně tak. Dom Perignon začal podrobně studovat vína, která byla zasažena druhotným kvašením v lahvi. Byl první kdo používal metodu spojení různých tichých vín, druhé fermentace. Nechal zesílit stěny skleněných lahví vína a začal používat korkovou zátku, kterou přidržovala konopná šňůrka. Kromě mnoha dalších vylepšení výroby vynalezl také dnes již tradiční lis na šampaňské.

 

Trvalo dalších asi dvěstě let, než se výroba champagne přiblížila způsobu výroby, tak jak ho známe dnes.

many-ounces-bottle-champagne_bfb548bb5bc4f759

Jak tedy vzniká champagne dnes?

První kvašení probíhá dnes většinou v nerezových tancích. Dalším velmi důležitým krokem je mísení vín (Asamblage) z různých vinic a ročníků (platí pro neročníková champagne), tak aby byla zachována kontinuita kvality.  Poté probíhá druhotné alkoholové kvašení, kdy se do smíšeného vína přidá tirážní likér, což je směs vína, cukru a kvasinek. Víno se aplní do lahví a opatří korunkovým uzávěrem. Takto víno kvasí 10-60 dní. Po skončení kvašení přijde na řadu Remuláž. To se lahve přeloží do tzv. “pupitres” (těžké dřevěné desky s otvory na hrdla laví), kde probíhá postupné setřásání sedimentu až k uzávěru lahve. Nastává zrání vína na kvasinkách. Mrtvé kvasinky se postupně rozkládají  dodavají tak šampaňskému jeho nenapodobitelnou chuť a buket. Některá champagne zrají na lahvi i více jak deset let. Po nazrání je čas na odstranění sedimentu (Degorzáž). Lahev se obrátí dnem vzhůru, hrdlo se zmrazí v solance, odstraní se korunkový uzávěr a sediment pod tlakem vystřelí ven. Pak se lahev doplní dozážním likérem (směs vína a cukru) a zazátkuje. ahve před distribucí ještě několik měsíců odpočívají

france-champagne-louis-roederer-cellar-bottles-credit-eric-zeziola

Mezi jakými druhy můžeme vybírat?

Můžeme mít klasické neročníkové (non vintage)  i mimořádné ročníkové (Millésimé). Dále dělíme champagne podle odrůdy vín. Blanc de Blanc (bílé z bílých) je výhradně z odrůdy Chardonnay. Blanc de Noirs (bílé z tmavých) je vyráběno z odrůd Pino Noir a Pinot Meunier. Dále pak Rosé.

Cuvées de Prestige jsou chloubou všech vinařů v Champagni. Používají se pro něj hrozny jen z vinic Grand Cru.

Podle zbytkového cukru dělíme champagne na Extra Brut, Brut, Extra dry/Extra sec, Sec, Demi-sec, Doux (od nejsuššího po nejsladší).

Šampaňská vína podáváme vychlazená na 8-10°C. Svěžest těchto vín nám dávají nepřeberné množství kombinací s pokrmy. Od známých spojení s foie gras, langustou či kaviárem až k těm více překvapivým, kontrastním. Jako je kombinace se sushi, nebo husou.

Nemusíme ale zůstat jen u Champagne jako takového z oblasti Champagne. Stejným spůsobem výroby se dnes vyrábí vína po celém světě. A s velkým úspěchem. Může to být náš Sekt dle champagne metody, italské Prosecco, španělská Cava atd.

Ať už si vyberete k Vánočnímu a Silvestrovskému přípitku jakékoli “bublinky”, bude to vždy víno okamžiku. Okamžiku klidného zastavení mezi lidmi, které máte rádi. Okamžiku vzpomínek a hodnocení letošního roku, i okamžiku očekávání událostí roku nového.

Já začnu s champagne již ve Vánočních přípravách u pečení cukroví. Protože jak řekl Mark Twain “ Všeho moc škodí. Jen čím víc Champagne, tím lépe” .

 

champagne-new-year-celebration-festive-bubbly-booze-uploadexpress-jamie-goode-628311

 

Nápsáno pro časopis F.O.O.D.

Text je chráněn autorskými právy!

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s