Kam za vínem – léto 2016

Vinohrady jsou tak krásná místa a nabízejí tak úchvatné pohledy, že není divu, že je dnes vinařská turistika na vrcholu. Za svým oblíbeným vínem se můžete podívat přímo na vinici, poznat osobně jeho tvůrce i sklep, kde se z révy stává víno a dokonce můžete přidat i ruku k dílu.

Během prázdnin nás vinařství lákají k návštěvě nepřeberným množstvím akcí. Prakticky každý den se něco děje. Zde máte tipy jen na pár z nich.

Festivaly otevřených sklepů, dnes jedna z nejoblíbenějších akcí, která se koná přímo u vinaře, probíhají od dubna do září. Jednotlivá vinařství se v tomto období střídají. Je tedy nutné se informovat o datu u Vašeho vinaře. Např. ve Velkých Bílovicích se od 28.4.-7.9. vystřídá 50 vinařství. Každý týden vždy od čtvrtka do středy 3-5 vinařů. V Pavlově tato akce probíhá od 10.6.- 4.9., v Blatnici od 10.6.-11.9., a např. v Šaldorfských sklepech se budou vinaři střídat od 1.5.- 6.11.

shutterstock_9126121

Den otevřených sklepů s cimbálem si můžete užít i v Terezíně 2.7.

Další oblíbená akce je Prázdninový večer s cimbálkou ve Valtickém podzemí. Akce spojená se zážitkovou turistikou valtického podzemí, unikátním labyrintu historických vinných sklepů bude probíhat ve více termínech 1.7., 8.7., 15.7., 16.7.,… Letní grilování si můžete užít v Nemčičkách při tradičních hodech 2.7.

Za vínem i sportem

Pro aktivnější konzumenty vína jsou tu akce jako Vinařská 50 Author Znovín Cup, kde si můžete 2.7. podél vinic a malebných sklípků užít i trochu té závodní atmosféry.

Pro závodníky turistické úrovně je tu seriál Krajem vína. Výlety určené pro cyklisty i pěší na nichž Vás budou čekat zastávky ve vinných sklepech, památkách či jiných zajímavostí. Nebo akce Tour de vinohrad vinařství Bartoník, kdy se na poznávacím cyklistickém výletě dozvíte něco víc o vinohradnictví a vinařství Podluží. Za prostudování stojí i mapa mnoha kouzelných vinařských stezek, po kterých se můžete na svých cestách za vínem projíždět.

Velmi zajímavá je i akce Prohlídky Znojma se znovínským vínem, nebo Noční prohlídka Znojma spojená s degustací růžových vín. Co se týče nočních akcí. 2.7. proběhne ve Velkých Pavlovicích Víno v oranžovém zakončené půlnočním ohňostrojem. Maximální romantiku letního večera s počítáním hvězd a piknikem můžete zažít 12.8. v Němčičkách. Tento den je nejlepší pro pozorování Perseid, tudíž i přání pod padacími hvězdami. Ušlechtilá přání můžete naopak splnit potřebným při Výlovu sektu ze dna Vranovské přehrady 20.8., velkolepé charitativní akci pro Centrum Paraple spojenou s bohatým programem a ochutnávkou vín.

Za vínem i poznáním

Pro vědomostí chtivé konzumenty tu máme akci Prázdniny s vinařem v Mikulově, která Vám každý čtvrtek v historické lisovně osvětlí sezóní práce na vinici, představí Vám typické odrůdy mikulovské podoblasti a samozřejmě místní vína i ochutnáte. Vědomosti můžete čerpat i v mnoha muzeech vína. Např. v Litoměřicích, kde se dozvíte o vinařství od dávné historie řecko-římské až po tu novodobou. Nebo v Kobylí, kde se podle organizátorů budete cítit jako u babičky na prázdninách. Za vidění rozhodně stojí i Templářské sklepy v Čejkovicích, Malovaný sklep v Šatově, nebo historický vinný lis v Pavlově, či rozhledna Maják na Přítlucké hoře, která je volně přístupná.

Za vínem i tradicemi

Kdo chce ale zakusit pravou vinařskou tradici, tak musí navštívit vinaře při Zarážání hory – uzamykání vinice před zloději. Zaráží se při něm hotařské znamení, které zakazuje vstup do vinohradu. Koná se na mnoha místech, namátkou třeba Zarážání hory 12.8. na Mikulovském folklorním festivalu Sousedé 2016, kde budete moci mj. shlédnout i mnoho tuzemských a zahraničních folklórních souborů. Další příležitostí být u Zarážání budete mít 20.8. ve Strážnici. Strážničtí hotaři přečtou horenské právo, budou se degustovat vína a ke všemu Vám bude hrát cimbál k tanci i poslechu. Při cestování po vinných zážitcích určitě využijte letošní novinku a to služba znojemského Vínobusu, projektu pro cyklisty i pěší milovníky vína. Autobus na 66 km a 15-ti  zastávkách objíždí řadu zajímavých vinařských lokalit znojemska.

Wine-Toursim1

 

Za vínem i do ciziny

Kdo rád poznává i jiné kraje může navštívit 29.6. temperamentní bitvu vína Batalla del Vino ve Španělkém Haro (Rioja). Pro vínomilce bude trochu barbarské plýtvat vínem, kterým máte ostatní účastníky v nejbližším okolí co nejvíce ušpinit, ale zážitek to bude vskutku nezapomenutelný. Klasičtější průběh vinných slavností můžete zažít 13.-16.7 Californii na Wine Festivalu v Santa Barbaře, nebo 17.7. Festival vína v Hampshire a dozvědět se něco o anglickém vinařství a vínech. 22.7. bude probíhat Wine Festival v Eguisheim (francouzské Alsasko), kde máte možnost ochutnat více než 70 Grand Crus vín. Pokud se Vám dané termíny nebudou hodit, cestovní kanceláře dnes nabízí spoustu tématických balíčků s návštěvou několika vinařství v oblasti, která Vás zajímá.

Spousta zajímavých cest za vínem se nám do článku nevejde a nedají se ani všechny navštívit. Prázdniny rychle utečou, ale my nemusíme truchlit. Nastává nám nejkrásnější období konzumenta vína a to je vinobraní. Jen namátkou. Nezapomeňte si do kalendáře zakroužkovat datum 9.9-11.9. s poznámkou Pálavské vinobraní v Mikulově. Dnes již legendární akce s krásným královským průvodem, pochodňovou show, koncerty, cimbálem, řemeslnou tržnicí a mnoha dalšími doprovodnými akcemi. Další nádherná akce taktéž s historickým průvodem a velkým doprovodným programem se bude konat 16.-18.9. ve Znojmě. Na Slovensku proběhne vinobraní ve stejném termínu a to 16.-18.9. v Pezinku. V Německu se koná tradiční Rheingau wine festival 31.8.-9.9., letos půjde o jubilejní 40.ročník. Festival vína na Moselském Bernkastel-Kues proběhne 3.-7.9., krásná akce s průvodem a korunovací královny Mosely.

Ano, akcí je mnoho a času málo. Proto pečlivě plánujte a užívejte jednoho z nejušlechtilejších darů přírody a to révy a vína v potu tváře vinařova z ní vytvořeného. I letos oslavovaný Karel IV. nás nabádá k ochutnávání v romanci od Jana Nerudy: “Víš, zkoumat třeba, Bušku milý! To víno má svůj zvláštní ráz, zprv trpké, ale milé zas – my, myslím, už se opili!” Krásné vinné prázdniny!

P.S. při uzávěrce tohoto čísla neznáme ještě výherce Vinařství roku 2016. V tipech na vína máte vína některých nominovaných vinařství.

 

 

Text je chráněn autorskými právy!
Vytvořeno pro F.O.O.D. 7/2016
Foto zdroj Shutterstock

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s